Nové kurzy otvárame už od 8.7.2024. Prihlasovanie je spustené.

Tango Argentino

“Tango je tam, kde vášeň a láska trvajú večne.” Efrat Cybulkiewicz 

Pre koho je kurz vhodný?

Berieme všetkých – začiatočníkov, pokročilých, mužov aj ženy, páry alebo jednotlivcov.

Prečo Tango Argentino v UNIDC?

Existuje snáď zmyselnejší, zvodnejší a intímnejší tanec ako Tango Argentino? Okrem toho, že vás chytí za srdce, patrí k najpopulárnejším tancom na svete. Príďte sa k nám naučiť pohyby, ktoré zahŕňajú ostré kroky a otočky po parkete. Vyskúšajte si iskrivý očný kontakt a figúry v tesnom objatí partnera. Kurz Tango Argentino je ako stvorený pre milovníkov tanca, dobrej hudby a vášne. 

Na kurz Tango Argentino si prineste:

  • dámy – tričko a sukňu, prípadne šaty a spoločenskú obuv na nízkom opätku
  • páni – nohavice, tričko alebo košeľu, ako obuv tanečné, prípadne spoločenské topánky

Odkiaľ pochádza Tango Argentino?

Tango patrí k najvplyvnejším a najslávnejším tanečným štýlom modernej histórie. Pochádza z ulíc Buenos Aires v Argentíne a Montevidea v Uruguaj, kde vzniklo už v 18. storočí. V tom čase do oboch týchto miest prichádzali mnohí imigranti, a tým rástla rôznorodosť obyvateľstva a kultúr, ktoré ovplyvnili vývoj tanga. 

Tango sa zrodilo medzi obyvateľmi nižšej vrstvy, vrátane bývalých otrokov, prisťahovalcov a chudobných robotníckych tried. V počiatkoch sa tango tancovalo najmä v nevestincoch, a preto malo veľmi zlú povesť a vyššia kasta ním opovrhovala. 

Všetko sa zmenilo na prelome 20. rokov 20. storočia, keď prvé kópie tanga putovali cez Atlantik. Tango sa v Európe stalo veľmi populárnym tancom po skončení prvej svetovej vojny, a to najmä v Paríži. Keďže európska a obzvlášť parížska kultúra boli veľmi vysoko hodnotené bohatou vrstvou v Buenos Aires, začalo tangu svitať na lepšie časy. Z vulgárneho tanca sa stal populárny tanec, ktorý zachvátil davy ľudí. 

Presný pôvod slova tango nie je možné vypátrať. Mnoho historikov však verí, že názov tango formovalo niekoľko udalostí a slov. Medzi najobľúbenejšie teórie patrí, že tango pochádza z iného štýlu hudby, ktorý bol populárny v 17. storočí v Argentíne a Uruguaji, alebo, že bolo prevzaté zo španielskeho jazyka. Niektorí naopak veria, že výraz tango pochádza z afrického jazyka, ktorý sa používal v Nigérii.

Tango Argentino a hudba

Čo sa týka samotnej hudby, prvé tango bolo čisto inštrumentálne. Kapely hrali na flaute, gitare a husliach. Neskôr sa tango doplnilo o nástroje, ako klavír, kontrabas a akordeón, ktorý pochádza z Nemecka, a do Argentíny ho priviezli až európski prisťahovalci. Na konci 19. storočia bol práve akordeón hlavným hudobný nástrojom v tangu. Niektoré z najznámejších mien hudobníkov tanga z tých čias sú Francisco Canaro, Roberto Firpo a Ángel Villoldo. 

Spev sa v tangu objavil až začiatkom 20. storočia. Prvým tango spevákom bol Carlos Gardel so skladbou Mi Noche Triste. Jeho slávny hlas zohral pri popularizácii tanga významnú rolu. Medzi jeho najznámejšie piesne patria Volver, Por una Cabeza, Mano a Mano, či Adiós Muchachos. 

Tango vytlačila z centra pozornosti až rocková hudba v 60. rokoch 20. storočia. Vo veľkom sa vtedy začali zatvárať kluby a tančiarne, kde sa hralo a tancovalo tango. O opätovný návrat tanga sa postaral Astor Piazolla, ktorý prišiel s upravenou verziou tanga s názvom nuevo tango. Mnoho umelcov ho však kritizovalo, že zabil pôvodné tango. Dnes je však Piazolla považovaný za jedného z najslávnejších skladateľov 20. storočia.

Argentínske Tango ako námet na filmy

Tango sa dostalo aj do viacerých romantických alebo vášnivých filmov. Tento tanec totiž vyjadruje emócie silnejšie než akékoľvek slová. Dokonale predvedené tango môžete nájsť vo filme Posledné tango v Paríži, Tango Libre, alebo vo filme Frida, kde ho hlavná hrdinka, v podaní Salmy Hayek, tancuje spolu s postavou Tinou, ktorú stvárňuje Ashley Judd. Tango zlákalo aj Jennifer Lopez s Richardom Gere vo filme Shall We Dance. Zatancujete si Tango Argentino aj vy?


tango argentino


×