Nové kurzy otvárame už od 8.7.2024. Prihlasovanie je spustené.

Spoločenské tance

Tanec je skrytá reč duše. Objavte tú svoju na kurze Spoločenských tancov v Prešove v našom tanečnom centre.

Tanečná škola Prešovské Tanečno-Pohybové Centrum Vám ponúka jedinečný kurz Spoločenského tanca v Prešove.

Pre koho je kurz Spoločenských tancov vhodný? 

Berieme všetkých – začiatočníkov aj mierne pokročilých, mužov aj ženy.

Čo vás na kurze Spoločenských tancov čaká?

Spoločenské tance pre začiatočníkov v Prešovskom Tanečnom Centre vás prenesú cez základné kroky troch štandardných a troch latinsko-amerických tancov. Naučíte sa tance Waltz, Viedenský valčík, Tango, Cha-chu a Rumbu. V tancoch si prejdete správne držanie tela a postavenie v páre, základné figúry, techniku pohybu a rytmus obľúbených párových tancov. Harmonogram kurzu je nasledovný:

 • prvá hodina – Waltz
 • druhá hodina – Waltz/Chacha
 • tretia hodina – Chacha
 • štvrtá hodina – Viedenský Valčík
 • piata hodina – Viedenský Valčík/Rumba
 • šiesta hodina – Rumba
 • siedma hodina – Tango
 • ôsma hodina – Tango

Spoločenské tance pokračovanie – kurz nadväzuje na úvodný kurz pre začiatočníkov a pokračuje sa vo výuke ďalších figúr, variácií a techník v jednotlivých tancoch zo začiatočníckeho kurzu. Tak sa tanečníkom rozširuje tanečných repertoár a tanečné zostavy v jednotlivých tancoch. Navyše sa pridávajú aj tri nové tance a tými sú Jive, Quickstep a Samba. Po absolvovaní pokračujúceho kurzu spoločenských tancov, budete mať prejdený celý repertoár spoločenských tancov a Vaša výbava krokov a figúr Vám umožní poriadne sa zabaviť na parkete bez toho, aby Vás hocičo zaskočilo. Tanečné hodiny prebiehajú nasledovne:

 • prvá hodina – opakovanie
 • druhá hodina – Jive
 • tretia hodina – Jive/Quickstep
 • štvrtá hodina – Quickstep
 • piata hodina – Samba
 • šiesta hodina – Samba
 • siedma hodina – Chacha
 • ôsma hodina – Waltz

Na kurz Spoločenských tancov si prineste:

 • dámy – tričko a sukňu, prípadne šaty a spoločenskú obuv na nízkom opätku
 • páni – nohavice, tričko alebo košeľu, ako obuv tanečné, prípadne spoločenské topánky

Prečo Spoločenské tance?

Spoločenské tance sú vynikajúcim spôsobom, ako sa počas týždňa uvoľniť, zabaviť a pritom si zacvičiť. Tanec je známy kardio tréning, ktorý zároveň pomáha posilniť svaly a zlepšiť držanie tela. Výraz spoločenské tance sa vo všeobecnosti vzťahuje na akýkoľvek tanec v páre. V súčasnosti však označuje 5 štandardných a 5 latino tancov. 

 • štandardné tance sú Waltz, Viedenský valčík, Tango, Foxtrot a Quickstep
 • latino tance sú Cha-cha, Samba, Rumba, Pasodoble a Jive

Spomenuté tance sa líšia v dobe vzniku, tempe, krokoch, charakteristických pohyboch aj v hudobnom štýle. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti o tých typoch tancov, ktoré sa naučíte na tanečných kurzoch v tanečnej škole Prešovské Tanečno-Pohybové Centrum.

Štandardné tance

Waltz

Waltz je pôvodne ľudový tanec z Rakúska a Bavorska, ktorý vznikol v 17. storočí. Začiatkom 19. storočia bol predstavený v Anglicku. Waltz je prvý tanec, počas ktorého muž držal ženu blízko svojho tela. Tanec má ¾ takt a typický prísun na tretí krok. Taneční partneri majú vrchnú časť tela naklonenú vľavo, zatiaľ čo hlava je obrátená smerom k lakťu. Populárne kroky v rytme raz-dva-tri si môžete vyskúšať aj u nás.

Viedenský valčík

Viedenský valčík vznikol v oblasti Provensálska vo Francúzsku, približne v roku 1559. Ide pritom o najstarší spoločenský tanec. V Anglicku bol predstavený ako nemecký valčík v roku 1812. Jeho popularita rástla najmä počas 19. storočia, a to vďaka hudbe skladateľov Josepha a Johanna Straussa. 

Viedenský valčík má pomerne rýchle tempo a je preň charakteristický plynulý a ladný pohyb páru okolo tanečnej sály. Je považovaný za “starú školu” a klasický spoločenský tanec, ktorý patrí k povinnej tanečnej výbave každého muža a ženy. Aj dnes je totiž valčík súčasťou svadieb, plesov a slávnostných udalostí doma aj v zahraničí.

Tango

Tango pochádza z neskorého 19. storočia z Buenos Aires. Moderné argentínske tango sa sústredí na vedenie partnera a súbor krokov v rytme vášnivej hudby. Technika tanga pripomína chôdzu alebo rázne kroky. Tanečný pár je pri tangu spojený bokmi a počas celého tanca pôsobí veľmi zmyselne. 

Tango ako spoločenský tanec je disciplína medzinárodných tanečných súťaží. Patrí k najobľúbenejším svadobným tancom, ktorým mladomanželia otvárajú prvé tanečné kolo. Mnoho mladých ľudí preto vyhľadáva kurzy tanga, aby sa jeho kroky dokonale naučili a mohli ich s noblesou predviesť svojim hosťom na svadbe.

Quickstep

Quickstep je anglický tanec, ktorý vznikol v 20. rokoch 20. storočia. Ide o kombináciu tancov Foxtrot a Charleston v rýchlejšom tempe. Je to veľmi svižný tanec, pri ktorom sa páry pohybujú v krátkych synchronizovaných krokoch. Súčasťou tanca Quickstep sú prechádzky po parkete, naháňačka, otočky aj skoky. Ide o vyslovene veselý a radostný tanec, pri ktorom sa zabavíte a posilníte vašu kondíciu.

Latinsko-americké tance

Cha-cha

Cha-cha bola objavená v 50. rokoch 20. storočia ako pomalšia verzia tanečného štýlu mambo. Ide o hravý koketný tanec s vlnením bokov medzi partnermi. Je veľmi obľúbeným spoločenským tancom, pretože je jednoduchý a dá sa hravo naučiť. 

Možno ste sa stretli aj s pomenovaním Cha-cha-cha, ktoré vystihuje zvuk topánky tanečníka pri rýchlom trojitom kroku, ktorý tento tanec charakterizuje. Cha-cha sa tancuje v pomerne rýchlom tempe na kubánsku hudbu, latino pop alebo latino rock. 

Samba

Samba je brazílsky národný tanec, ktorého rytmus a názov pochádza z kultúry západoafrických otrokov. V roku 1905 sa samba stala populárnou v Európe. V 40. rokoch 20. storočia bola samba predstavená tiež v Amerike, a to prostredníctvom vystúpenia speváčky a tanečnice Carmen Miranda. 

Medzinárodná verzia samby, ako spoločenského tanca, sa volá Samba de Gafieira. Bola vytvorená podľa rannej verzii brazílskej samby s názvom Maxixe. Odvtedy sa však rozvíjala a dnes už takmer vôbec nepripomína pôvodný tanec. Aj keď je samba známa ako latino tanec, jej vývoj prebiehal hlavne mimo Latinskej Ameriky. Tento krásny a temperamentný tanec plný živej hudby vás jednoducho dostane.

Rumba

Rumba prišla do USA z Kuby v 20. rokoch 20. storočia, kde sa ihneď stala populárnym kabaretným tancom. Rumba je spoločenský tanec, ktorý vznikol ako adaptácia tancov Son Cubano a Bolero v kubánskom štýle. Okrem svojho názvu si však zachovala len málo kubánskych prvkov. Charakteristikou rumby je silné a priame vedenie prostredníctvom špičky chodidla. Ide o pomalý tanec plný emócií, lásky a vzájomného zvádzania. Hovorí sa jej aj tanec lásky.

Jive

Jive je veľmi veselý a hravý tanec nabitý energiou. Patrí k najrýchlejším z latinsko-amerických tancov, pretože obsahuje veľa svižných pohybov a krokov. Vychádza z afroamerického kultúrneho tanca a vznikol v USA. Prvú vlnu popularity zažil počas druhej svetovej vojny. Americkí vojaci v tom čase tancovali Jive v Európe, kde sa uchytil ako veľký trend. Jive je synonymom zábavy a význam tohto slova znamená hlúposť alebo šibalstvo.

Kým Jive vstúpil do tanečných súťaží, prešiel procesom dozrievania. Odborníci spomalili jeho energický štýl na rozumné a všeobecne akceptované tempo. Jive je ideálny tanec pre všetky hravé povahy, ktoré sa chcú pri fyzickej aktivite poriadne vyblázniť. 

 Všetky spomínané tance hravo zvládnete na našom kurze Spoločenských tancov v Prešove. Vezmite so sebou tanečného partnera alebo pokojne môžete prísť aj bez neho a nechajte sa unášať v rytme štandardných a latino tancov na našom tanečnom kurze Spoločenských tancov v Prešovskom Tanečno-Pohybovom Centre. Tešíme sa na vás.


spolocenske tance


×