Nové kurzy otvárame už od 8.7.2024. Prihlasovanie je spustené.

Swing

“Swing je viac ako tanec. Je to spôsob života.” Nicholas Hope

Kde prebieha kurz Swing? 

Pre koho je kurz vhodný? 

Kurzu sa môžu zúčastniť ženy aj muži, začiatočníci a pokročilí. 

Prečo kurz Swingu v UNIDC?

Swing je energický a zábavný tanec, ktorý vás chytí za srdce. Na rozdiel od iných spoločenských tancov, je uvoľnený a otvorený improvizácii. Swing, to nie sú len naučené kroky, ale možnosť ukázať svoju osobnosť a štýl. Na hodinách vás naučíme základné figúry, ale potom môžete lekcie a tanec obohatiť vy. Objavte, čo sa vo vás skrýva, na kurze Swingu v UNIDC.

Na Swing si prineste dobrú náladu a pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite dobre. Dôležité sú však topánky, muži by mali mať obuv so šmykľavou podrážkou a ženy topánky bez opätku, prípadne na nízkom opätku.

Čo je to Swing?

Swing má ďaleko od valčíka a iných spoločenských tancov. Je to živelný tanec, ktorý pochádza z Ameriky. Vznikol počas obdobia veľkých zmien pre Afroameričanov v rokoch 1920 – 1930. Swing je zábavný spoločenský tanec v rýchlom tempe, ktorý každému rozbúši srdce. Vďaka uvoľnenému štýlu a jedinečnej hudbe je Swing veľmi obľúbeným tancom všetkých vekových skupín. 

Počas Swingu tanečný partner často dvíha, otáča a vyhadzuje do výšky svoju partnerku. Paradoxom tiež je, že páry sa pri tanci držia za ruky, aj keď počas klasických spoločenských tancov patria ruky tanečníka na plecia, alebo okolo pása partnerky. Zaujímavosťou tiež je, že neexistuje len jeden typ Swingu. Výraz Swing totiž označuje viaceré druhy tanca. Patria medzi ne:

  • Lindy Hop – je najobľúbenejší swingový tanec, ktorý vznikol v Harleme
  • East Coast Swing – bol ovplyvnený tancom Foxtrot a tancoval sa v miestnych baroch východného pobrežia
  • West Coast Swing – je swingový tanec zo západného pobrežia
  • Jitterbug – je tanec v miernejšom tempe, z ktorého vychádza Jive aj Lindy Hop
  • Jive – poznáme, ako rýchlu variáciu Jitterbugu
  • Boogie-woogie – sa tancuje na rockovú hudbu a blues
  • Carolina Shag – je tanec na plážovú muziku

Swing a hudba

Mnoho hudobníkov tvrdí, že žiadna Swingová hudba neexistuje. Existuje len hudba, ktorá sa hodí na Swing. Tanečná hudba Swingu je totiž tak rozmanitá, ako mnoho typov Swingového tanca. Vývoj hudobných a tanečných štýlov Swingu bol silne ovplyvnený kultúrnymi zmenami a hudobnými trendmi danej doby. Swingová hudba môže obsahovať štýly, ako jazz, hip-hop, blues, rock-n-roll, ragtime, R&B, funk a pop. Zvolená hudba zvyčajne určuje to, aký typ Swingu sa bude tancovať. 

5 zaujímavostí, ktoré ste o Swingu určite nevedeli

Swing je jednoducho bláznivý tanec, s ktorým sa spájajú šokujúce situácie z minulosti. Prečítajte si tých 5 najväčších zaujímavostí o Swingu.

Bonnie a Clyde boli nahlásení polícii práve pri Swingu. Vraj spolu tancovali Lindy Hop tak dobre, že si ich všimli okolití tanečníci a jeden z nich zavolal policajtov. Tej noci začal útek Bonnie a Clyda pred zákonom.   

Pojem Jitterbug slúžil na pomenovanie osoby, ktorá vypila príliš veľa “jittersauce”, a teda alkoholu 

V roku 1998 navrhol senátor Quentin Kopp zo San Francisca, aby sa West coast Swing stal oficiálnym štátnym tancom Kalifornie. Návrh zákona bol nakoniec prijatý, aj keď fanúšikovia Salsy proti nemu viedli protesty. 

Mladí Nemci počúvali a tancovali zakázaný americký Swing, aby vyjadrili svoj odpor k nacistickej mládežníckej lige “Hitlerjugend”.

Komunita nadšencov Swingu existuje na každom kontinente. Áno, dokonca aj na Antarktíde!


swing


×